Vladimir Nabokov

NABOKV-L post 0009969, Wed, 7 Jul 2004 20:39:10 -0700

Subject
Review of Polish Translation of VN autobiography
Date
Body

----- Original Message -----
From: Sandy P. Klein
To:
Sent: Wednesday, July 07, 2004 7:13 PM
Subject: Below article in Polish -- sorry, can't translate ...





========================



http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_040708/kultura/kultura_a_1.html

Bilet do ojczyzny
Vladimir Nabokov (pierwszy z lewej) z rodze艅stwem: Kiri艂em, Olg膮, Siergiejem i Jelen膮. Ja艂ta, listopad 1918 r. Autobiografia Vladimira Nabokova jest wyj膮tkowa z dw贸ch powod贸w. Po pierwsze: stanowi klucz do tw贸rczo艣ci autora "Lolity", b臋d膮c "prafabu艂膮" wielu jego utwor贸w; a po drugie: jest nies艂ychanie literacka, wysmakowana stylistycznie, ...
Wednesday 2004-07-07, Rzeczpospolita (Polish)



Polska edycja ostatecznej wersji autobiografii Vladimira Nabokova
Bilet do ojczyzny




Vladimir Nabokov (pierwszy z lewej) z rodze艅stwem: Kiri艂em, Olg膮, Siergiejem i Jelen膮. Ja艂ta, listopad 1918 r.

Autobiografia Vladimira Nabokova jest wyj膮tkowa z dw贸ch powod贸w. Po pierwsze: stanowi klucz do tw贸rczo艣ci autora "Lolity", b臋d膮c "prafabu艂膮" wielu jego utwor贸w; a po drugie: jest nies艂ychanie literacka, wysmakowana stylistycznie, kompozycyjnie wyrafinowana. "To ta literacko艣膰 - pisze w pos艂owiu Leszek Engelking - pozwala na zbudowanie dystansu, dzi臋ki czemu tekst nie mo偶e nigdy osun膮膰 si臋 w sentymentalizm, kt贸rego Nabokov nie znosi i kt贸rego wystrzega si臋 jak zarazy (...)".

"Pami臋ci, przem贸w" to najp贸藕niejsza wersja autobiografii Nabokova, wydanej po angielsku w 1967 roku. Snuje w niej wspomnienia z dzieci艅stwa i m艂odo艣ci, obejmuj膮ce lata 1903 - 1940. Nawiasem m贸wi膮c, w艂a艣nie do 1940 r. utwory swoje podpisywa艂 pseudonimem W. Sirin. Wymieniaj膮c autor贸w rosyjskich poznanych na emigracji: Chodasiewicza i Bunina, A艂danowa i Kuprina, Cwietajew膮 i Ajchenwalda, przyznaje w autobiografii: "najbardziej interesowa艂 mnie oczywi艣cie Sirin. Nale偶a艂 do mojego pokolenia. Po艣r贸d m艂odych pisarzy wyros艂ych na wygnaniu by艂 najbardziej samotny i najbardziej nonszalancki".

Pisarz zamierza艂 napisa膰 kolejny tom wspomnie艅, tym razem z lat 1940 - 1960. Chcia艂 opowiedzie膰 m.in. o swej przyja藕ni z Edmundem Wilsonem i, rzecz jasna, o ameryka艅skich 艂owach na motyle (Nabokov przez pewien czas pracowa艂 naukowo w Muzeum Zoologii Por贸wnawczej Uniwersytetu Harvarda). "W moich zwojach i tyglach - pisa艂 - wci膮偶 paruj膮 pewne substancje ulotne i topi膮 si臋 pewne metale". Do ko艅ca jednak metale te si臋 nie stopi艂y i zapowiedziany tom "Pami臋ci, m贸w dalej" nigdy nie powsta艂.

Sztuczki z zapa艂kami

Ju偶 niemal na samym pocz膮tku ksi膮偶ki autor wyja艣nia, co jest dla niego w autobiografii najwa偶niejsze. Przypomina epizod z 1904 r., gdy petersburski dom Nabokov贸w odwiedzi艂 przyjaciel rodziny, s艂awny genera艂 Kuropatkin. Pi臋cioletni wtedy Vladimir Nabokov zapami臋ta艂, 偶e go艣膰, kt贸ry tego samego dnia otrzyma艂 rozkaz obj臋cia naczelnego dow贸dztwa nad armi膮 rosyjsk膮 walcz膮c膮 z Japoni膮 na Dalekim Wschodzie, pokazywa艂 mu sztuczki z zapa艂kami.

Pi臋tna艣cie lat p贸藕niej ojca autora "Pami臋ci, przem贸w", uciekaj膮cego z opanowanego przez bolszewik贸w Sankt Petersburga na po艂udnie Rosji, zaczepi艂 na mo艣cie siwobrody starzec w baraninie. Kuropatkin, bo on by艂 tym starcem, prosi艂 o ogie艅.

艢ledzenie w膮tk贸w, jak ten - z zapa艂kami, "tropienie takich deseni tematycznych - powiada Nabokov - powinno, moim zdaniem, stanowi膰 prawdziwy cel autobiografii".

Zdech艂y szczur

Rodzina Nabokov贸w, emigruj膮c z Rosji, rozsta艂a si臋 z rajem. Raj ten znajdowa艂 si臋 w Petersburgu i w jego okolicach, w wiejskich maj膮tkach: Wyra, Ro偶diestwieno, Batowo. Pierwszy nale偶a艂 do matki Vladimira, drugi - do jej brata, Wasilija Rukawisznikowa, w skr贸cie zwanego Ruk膮. Nieco, rzek艂bym, ekscentrycznego. Ten dyplomata j膮ka艂 si臋 i mia艂 k艂opoty z wymawianiem sp贸艂g艂osek wargowych, zmieni艂 wi臋c imi臋 swego stangreta z Piotra na Lwa... Ojciec pisarza - zdeklarowany libera艂 mia艂 mu to za z艂e, zarzucaj膮c powinowatemu mentalno艣膰 feuda艂a.

Nabokovowie 偶yli w luksusie. Do Szko艂y Tieniszewa, jednej z najlepszych w Petersburgu, odwo偶ono Vladimira jedn膮 z dw贸ch posiadanych limuzyn, a przed wysiadaj膮cym ch艂opcem szofer w liberii uchyla艂 czapk臋. Nauczyciele prosili ucznia, by kaza艂 zatrzymywa膰 samoch贸d kilka przecznic wcze艣niej i do szko艂y dochodzi艂, nie dra偶ni膮c innych wychowank贸w ja艣niepa艅skim zachowaniem. "Zupe艂nie jak gdyby szko艂a pozwoli艂a mi nosi膰 zdech艂ego szczura za ogon - komentowa艂 po latach wyra藕nie roze藕lony Nabokov - pod warunkiem, 偶e nie b臋d臋 wywija艂 nim ludziom pod nosem".

Wujek Ruka zostawi艂 Vladimirowi maj膮tek, "kt贸rego warto艣膰 r贸wna艂aby si臋 dzisiaj sumie paru milion贸w dolar贸w, oraz posiad艂o艣膰 wiejsk膮 z dworem zdobionym bia艂ymi kolumnami na zielonym wzg贸rzu ze skarp膮, a tak偶e dwa tysi膮ce akr贸w dzikich las贸w i torfowisk". Wszystko to, i du偶o, du偶o wi臋cej, Nabokovowie stracili w czasie rewolucji, ale pisarz mocno akcentuje fakt, 偶e jego "zadawniony (datuj膮cy si臋 od roku 1917) sp贸r z dyktatur膮 sowieck膮 absolutnie nie dotyczy kwestii w艂asno艣ci. 呕ywi臋 bezbrze偶n膮 pogard臋 dla emigrant贸w, kt贸rzy nienawidz膮 bolszewik贸w za to, 偶e ukradli im pieni膮dze i ziemi臋. Nostalgia odczuwana przeze mnie latami sprowadza si臋 do hipertroficznego poczucia utraconego dzieci艅stwa, nie za艣 do 偶alu za utraconymi banknotami".

Ekologiczna nisza

"Jego Rosja - pisze Leszek Engelking - przesta艂a istnie膰 w realnym 艣wiecie, ale istnia艂a dalej w innym miejscu i w innym wymiarze - w jego my艣li. By艂a wi臋c z nim bezustannie, podr贸偶owa艂a w jego g艂owie, z kraju do kraju, pojawia艂a si臋 to tu, to tam, ale przede wszystkim na biurku pisarza, sta艂a si臋 - by tak rzec - Rosj膮 przeno艣n膮".

Nabokov w autobiografii zastrzega sobie zreszt膮 "prawo do t臋sknoty za nisz膮 ekologiczn膮": "... Pod mej Ameryki niebem/ Cz臋sto wzdycha膰 do siebie/ Za tym jednym zak膮tkiem Rosji".

W 1927 r. w wydawanej w Berlinie emigracyjnej gazecie "Rul" (Ster) - w kt贸rej stale publikowa艂 jego ojciec, zanim w 1922 r. zastrzeli艂 go polityczny przeciwnik, po latach rosyjski faszysta i hitlerowski kolaborant - Vladimir Nabokov opublikowa艂 wiersz "Bilet". Ko艅czy艂 si臋 on tak: "I jest ju偶 na 艣wiecie wiele lat/ 贸w oboj臋tny, powolny subiekt,/ kt贸ry otworzy tajemn膮 szuflad臋/ i wyda mi bilet do ojczyzny".

Odpowied藕 nadesz艂a, sk膮d偶eby - z samej Moskwy. Na 艂amach "Prawdy" zdolno艣ci profetyczne zademonstrowa艂 os艂awiony Diemian Biedny. Z wyra藕n膮 satysfakcj膮 w wierszu "Bilet na tamten 艣wiat" napisa艂: "No c贸偶? Mo偶ecie do woli w Berlinie phantasieren./ Ale 偶eby rozewrze膰 kleszcze radzieckie,/ Wam - i tobie, biedny poecino Sirin! -/ Wypadnie czeka膰 do grobowej deski!".

呕elazny kaganiec

Nabokov przechowywa艂 pami臋膰 o dawnej Rosji, kt贸rej bynajmniej nie idealizowa艂, ale dostrzega艂 jej warto艣ci. "Za panowania car贸w - pisa艂 - mimo ich z gruntu bezrozumnych i okrutnych rz膮d贸w, Rosjanin mi艂uj膮cy wolno艣膰 mia艂 niepor贸wnanie wi臋cej mo偶liwo艣ci wypowiedzi (...). Kiedy aresztowano rewolucjonist贸w, zes艂anie do Tomska lub Omska by艂o urlopem wypoczynkowym w por贸wnaniu z obozami koncentracyjnymi wprowadzonymi przez Lenina".

Lata emigracyjne potraktowa艂 Nabokov w autobiografii raczej pobie偶nie. O kolejnych krajach, gdzie przebywa艂, pisze z ironi膮, a czasem - o Niemczech i Francji - z nieskrywan膮 niech臋ci膮. O swoich studiach w Anglii m贸wi tylko tyle, 偶e z r贸wnym powodzeniem jak w Cambridge m贸g艂by si臋 uczy膰 na politechnice w Tiranie. Ale rozwija np. w膮tek br膮zowych jamnik贸w, ulubie艅c贸w jego matki, towarzysz膮cych jej wsz臋dzie, tak偶e p贸藕niej - na emigracji, w Pradze, gdzie do偶y艂a 1939 roku, utrzymuj膮c si臋 ze skromnej emerytury przyznanej jej przez rz膮d czeski.

Jeszcze z 1930 roku przysz艂y autor "Daru" zapami臋ta艂 przywiezionego z Rosji Boxa II (dziadkami jamnika byli Quina i Brom doktora Antoniego Czechowa), "jak cz艂apa艂 niech臋tnie na spacery z pani膮, koleba艂 si臋 poirytowany, zostaj膮c daleko w tyle, bardzo ju偶 stary i rozjuszony d艂ugim czeskim 偶elaznym kaga艅cem - emigracyjny pies w po艂atanym, niedopasowanym przyodziewku".

Vladimir Nabokov "Pami臋ci, przem贸w. Autobiografia raz jeszcze". Prze艂. Anna Ko艂yszko. Pos艂owie: Leszek Engelking. Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza SA, Warszawa 2004.

KRZYSZTOF MAS艁O艃





Attachment